Autómentőnek lenni nem csak egy egyszerű szakma, hanem egy vérbeli hivatás. Nyilván csak nagyon kevesen vannak olyanok, akik már gyerekkorukban eldöntik, hogy amennyiben felnőnek, akkor autómentésre adják a fejüket.
Holott egy jól jövedelmező hivatásról van szó, amihez ráadásul rengeteg engedély és vizsga is szükségeltetik, ezáltal a közhiedelemmel ellentétben nem csak úgy lehetünk autómentők, hogy eldöntjük, lévén a munkába állásig hosszú és fáradtságos út vár ránk.
Hogy mégis mi kell ahhoz, hogy autómentők lehessünk? Az első és legfontosabb ezzel kapcsolatban, hogy letegyük a hivatáshoz tartozó fuvarozó és autómentő szakvizsgát, ami mindennek az alapja.
A szakvizsgát a Nemzetközi Közlekedési Hatóság, avagy az NKH írja és állítja ki, a hozzá kapcsolódó tanfolyamot pedig válogatott autósiskolák szervezik. A szakvizsgának természetesen komoly előfeltételei vannak, ezáltal egy friss C kategóriás KRESZ-vizsga, ami mellé egy kettestípusú orvosi igazolást is igényelni kell, egy hármas kategóriájú pályaalkalmassági vizsga – avagy PÁV – mellett. Ezen felül természetesen szükség van egy nemzetközi árufuvarozási engedélyre (TIR) is.
Magán a szakvizsgán a leendő autómentősök nem csak szakértelmükről, hanem alapvető műszaki- és árufuvarozási ismereteikről is számot adnak, ezáltal elméleti és gyakorlati vizsga egyaránt vár a növendékekre.
Amennyiben a vizsga sikeresen lezajlott, megkapjuk az autómentéshez szükséges iratokat, amelyekkel már vagy csatlakozhatunk egy meglévő céghez alkalmazottként, vagy egyéni vállalkozóként saját céget is alapíthatunk, ezáltal egyedül nézhetünk szembe a kihívásokkal, illetve az autómentő-szakma szépségeivel és nehézségeivel egyaránt.